ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 16197308
*
nr 1619 7308
Karl-Göte Sernius Andersson
(1904-1959), Sverige
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. Signed, "Gunilla på balkongen", Paris, 1947, 38x33 cm, outer dimensions including frame: 57x50,
GOUACHE, Signerad, "Gunilla på balkongen", Paris, 1947,38x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x50 cm
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.
Droit De Suite
Estimate:
500
Auction date:
Monday May 13 2024
at 19:39:17
- What will the transport cost
Available transport alternatives and shipping cost for this item
COLLECT AT OUR WAREHOUSE
Stockholm, Sweden 0 kr
Malmo, Sweden 400 kr
Gothenburg, Sweden 400 kr
Helsinki, Finland 400 kr
Log in to see more options
All prices are preliminary. Home delivery is not available for all items
Transport is ordered in My pages after the auction is won
- Artist/Designer
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.
Read more about Karl-Göte Sernius Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache paris svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7316 OIL PAINTING
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. N..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:21
-
7317 OIL PAINTING
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. S..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:23
-
7297 OIL PAINTING
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. S..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:50
-
7296 OIL PAINTING
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. S..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:49
-
8342 OIL PAINTING
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. S..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:25
*
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.
Read more about Karl-Göte Sernius Andersson
nr 1619 7308
Karl-Göte Sernius Andersson
(1904-1959), Sverige
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. Signed, "Gunilla på balkongen", Paris, 1947, 38x33 cm, outer dimensions including frame: 57x50,
GOUACHE, Signerad, "Gunilla på balkongen", Paris, 1947,38x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x50 cm
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Auction date: |
Monday May 13 2024 |
- What will the transport cost
Available transport alternatives and shipping cost for this item
COLLECT AT OUR WAREHOUSE
Stockholm, Sweden 0 kr
Malmo, Sweden 400 kr
Gothenburg, Sweden 400 kr
Helsinki, Finland 400 kr
Log in to see more options
All prices are preliminary. Home delivery is not available for all items
Transport is ordered in My pages after the auction is won
COLLECT AT OUR WAREHOUSE
Stockholm, Sweden 0 kr
Malmo, Sweden 400 kr
Gothenburg, Sweden 400 kr
Helsinki, Finland 400 kr
Log in to see more options
All prices are preliminary. Home delivery is not available for all items
Transport is ordered in My pages after the auction is won
- Artist/Designer
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.Read more about Karl-Göte Sernius Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache paris svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7316 OIL PAINTING
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. N..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:21 -
7317 OIL PAINTING
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. S..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:23 -
7297 OIL PAINTING
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. S..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:50
-
7296 OIL PAINTING
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. S..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:49 -
8342 OIL PAINTING
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. S..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:25